ÅID har följande träningstider:


Vinter:

  • Måndag kl. 18-20 i Eckeröhallen
  • Onsdag kl. 16.30-18 i Vikingahallen
  • Fredagar kl. 16-18 på Idrottsgården i Mariehamn


Sommar:

  • Måndag kl. 16:30-18:30 på WHA
  • Onsdag kl 16:30-18:30 på WHA
  • Fredagar på WHA



Obs! Träningstiderna kan variera. Hör alltid efter med tränarna om vad som är aktuellt.


Följande tränare finns tillgängliga inom ÅID friidrott:


  • Heidi Lindholm, heidi.lindholm91@gmail.com, juniorgruppen
  • Lucas Stjärnfelt, lucas.stjarnfelt@gmail.com, juniorgruppen
  • Frank Ottesen, frank.ottesen@sund.ax, sprint och långsprint
  • Benita Gustafsson, benita.gustafsson@finstrom.ax, sprint
  • Bo Thölix, kast, hopp och mångkamp
  • Christian Jansson, christian.jansson@ahs.ax, sprint och medeldistans
  • Kirsi Jansson, kirsi.jansson@gymnasium.ax, sprint
  • Stefan Hägg, hagg.stefan@yahoo.se,  medel- och långdistans
  • Mikael Nordblom, mikael.Nordblom@aland.net, medel- och långdistans


För mer information kontakta ÅID-friidrottens ordförande Lucas Mattsson